Para vermeden ortak kurban kesilebilir mi?

Soru Detayı

- Kurban kesmek isteyen bir kişi kardeşinin hayvanına kardeşiyle birlikte ortak olmak istiyor, ama kardeşi para almıyor, ben besledim birlikte keselik(m) diyor.
- Bunun bedelini vermezsek caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, kardeşin sana yarısını hibe ederse ortak kesebilirsiniz. Çünkü kardeşin kurbanı kesmeden önce hayvanın yarısını sana hibe ederse (bağışlarsa), hayvanın yarısı senin yarısı onun olur ve ikiniz için kurban olarak kesebilirsiniz; bu durumda para ödemeniz şart değildir.