İş yerinde arkadaş idare ettiğinde maaş haram olur mu?

Soru Detayı

- Ben devlet memuruyum, iş yerinde arkadaşlarla birbirimizi idare ediyoruz işe gelmediğimiz günler oluyor ama işte bir aksaklık işi erteleme yahut da kimseyi mağdur etme olmuyor işler işliyor zamanında ve usulüne uygun yapılıyor.
- Bu şekilde yaptığımızda birbirimizi idare ettiğimizde yani işe gelmediğimizde devletten aldığımız maaş haram oluyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Resmi kurumlarda veya özel sektörde memur ya da işçi olarak çalışanlar, çalışılan kurum ile aralarındaki bir akit / sözleşme gereği iş ve hizmet üretip karşılığında, maaş / ücret almaktadırlar.

Bu nedenle kendilerine verilen görevleri hakkıyla yapıp istenilen hizmetleri tam bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekir.

Bu itibarla kişinin, çalıştığı iş yerinden idarenin izni olmadıkça mesai saatine geç gelmesi veya mesai bitiminden önce çıkması kamu hakkının ihlali olup caiz değildir.

Ancak işyerinden erken çıkmak veya geç gelmek, meşru bir mazerete binaen idarenin / amirin izni ile olursa bu durumda caiz olur.