Haksızlıktan dolayı iş yavaşlatmam, az iş yapmam doğru mu?

Soru Detayı

- Kamu kuruluşunda firma elemanı olarak çalışmaktayım. Mühendis olmama rağmen lise mezunu kadrosunda çalıştırıp mühendislik işi yaptırıyorlar.
- İlk 1 yıl yükseltirler diye işleri yaptım, ama artık haksızlık yaptıklarından dolayı iş yavaşlatma, mesaiye kalmama ve az iş yapma gibi stratejiler uygulamaktayım.
- Bulunduğum kadro işinin anca %10, 20’si bana gelmektedir. Yani yüzlerce kişiyi böyle çalıştırmaktalar.
- Dini anlamda ben nasıl davranmalıyım?
- Onlara karşı yaptığım hareket doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Belli bir işi belli kadroda ve belli bir ücretle yapmak üzere işverenle sözleşme yapmışsın.

Bu işi hakkıyla yapmazsan aldığın para helal olmaz.

Beğenmiyorsan işten çıkarsın.

İşverenin haksızlığını önlemek için ilgili mercilere başvurursunuz. Hakkı ödemeyen taraf kul hakkı yediği için sorumlu olur. Ama bunu önlemenin yolu sözleşmeye aykırı hareket değildir.