Mehmet Akif Ersoy'un, Abdulhamit Han hakkında uygun olmayan ifadeler kullandığı doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberlerden başka herkes hata edebilir. Bu açıdan Merhum Mehmed Akif de cennet mekan Sultan Abdülhamid Han da hata edebilir. Biri diğeri için hatalıdır diyebilir.

En çalkantılı dönemde 33 sene padişahlık yapmış bir insanı iki kelime ile anlatmak elbette mümkün değildir. Bir insanı hatalardan tenzih edip “ulu”lamak ya da bütünüyle hatalı sayıp yerin dibine batırmak, hem sosyoloji bilimi açısından, hem de insanın mahiyeti bakımından doğru değildir.

Mehmed Akif Ersoy, son derece duygusal bir şair ve fikir adamı, Sultan Abdülhamid ise siyaset ve aksiyon adamıdır.

Fikir adamı, şartlar ne olursa olsun hürriyet ister. Siyaset adamı ise “şartların gereği olarak” zaman zaman hürriyetleri kısıtlama cihetine gider. Bu ikisi, temelde aynı yolun yolcusu, aynı kıblenin insanı olsalar bile, ister istemez çatışmaya girerler. Akif de Sultan İkinci Abdülhamid ile çatışmış, "Köse İmam", "İstibdat" gibi şiirlerinde hakaretâmiz bir üslupla yargılamıştır.

Ne olursa olsun, insanları, yanlışları ve doğrularıyla birlikte değerlendirmek esastır. Bu ölçekte değerlendirilmeleri halinde, Mehmed Akif ve Sultan Abdülhamid her ikisi de vicdanlarda “beraat” kararı alırlar.