Maske ve eldiven ile kılınan namaz geçerli mi?

Soru Detayı

- Namazda ağzı ve burnu örtmenin hükmü nedir?
- Özellikle bu korona virüs olduğu dönemde, maske ile namaz kılınabilir mi?
– Hanefi ilmihalinde namazda ağzı ve burnu kapatmanın mekruh olduğunu okumuştum, doğru mudur?
– Korona virüsün olduğu bu dönemde maske ile namaz kılanların, burnunu -yere değmesi için- açıkta mı bırakması gerekir veya namazı maskesiz mi kılması gerekir?
– Burnu kapatan bir maskeyle namazda secdeye gidilirse o secde yapılmış olur mu?
– Maske, burnu açık bırakacak ve aynı zamanda ağzı kapatacak şekilde takılırsa mekruh olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Maske ve eldiven namaza engel değildir, bu şekilde kılınan namaz geçerlidir.

Maske ile namaz kılmak, namazda ağzı ve burnu maske ile kapatmak mekruh değildir.

Burnu kapatan bir maskeyle secde geçerlidir, burnu açıkta bulundurmak şart değildir.