Mariana Çukuru mu Lut Gölü mü?

Soru Detayı

1. Rum 30. surede Allahü Teala ne anlatmak istemiş?
- Mariana Çukuru mu Lut Gölü mü?
2. Kalem suresi 38. ayette Onda, “Seçip beğendiğiniz her şey mutlaka sizindir” (diye mi yazılı?) buyruluyor. Parantezle yazılan yer ayetin aslında geçmiyor. O olmazsa da ayetin anlamı tamamen değişiyor.
3. Bakara 51. ayette “Hani, biz Mûsâ ile kırk gece için sözleşmiştik. Sizler ise onun ardından (kendinize) zulmederek bir buzağıyı tanrı edinmiştiniz.” Ayetin aslında tanrı kelimesi geçmiyor.
4. Rum 41. ayeti kerimede “İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu, ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler.” Allahü Teala burada yaptıklarının bir kısmının sonucu dememiş. Yaptıklarını tattıracağız demiş.
5. Nahl 51. ayette Allah, şöyle dedi: “İki ilâh edinmeyin. O, ancak tek ilâhtır. O hâlde, yalnız benden korkun.” Ayetin ilk başında Allah şöyle dedi, yazıyor ama mesela Allahü Teala neden burada “Ben böyle dedim demiyor?”
- Bazı insanlar haşa Kuran-ı Kerim'i bu söze göre haşa Allahü Teala göndermedi diyebilir. Hem edebi ve belagat yönüyle nasıl değerlendirilmeli bu ayet bir de bu iddiadakilere nasıl cevap verilebilir?
- Bir de Allahü teala bazı yerlerde de ben yaptım diyor. Buna göre de değerlendirir misiniz?
6. Bazı ayetlerde aklımızın görevleri kalbe verilmiş. Akıl ve kalp aynı şey mi farklı şeyler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:
Rum 30. surede Allahü Teala ne anlatmak istemiş? Mariana Çukuru mu Lut Gölü mü?

Cevap:

Rum suresinde geçen yer, içinde suyun olmadığı yer anlamındadır. Zira burada bir savaş olmuştur. Ve bu durum bir mucizedir.