"Çünkü ben, size O'nun katından (gelmiş) açık bir uyarıcıyım..." (Zariyat, 51) deniliyor. Ayette kastedilen uyarıcı kim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetlerin başında "Ey Muhammed, deki" anlamına gelen "Kul" ifadesi vardır. Bu ifade bazı ayetlerde açık iken bazı ayetlerde gizlidir.

Zariyat suresi 50 ve 51. ayetler mealen şöyledir:

"50- Ey Muhammed! de ki: "Öyleyse Allah'a koşun, gerçekten ben size O'nun tarafından gönderilmiş apaçık bir uyarıcıyım."

"51- Allah'la beraber başka bir tanrı uydurmayın (O'na ortak koşmayın). Gerçekten ben size O'nun tarafından gönderilmiş apaçık bir uyarıcıyım."

Görüldüğü gibi ayetin başında Allah Teala "Ey Muhammed! de ki" buyuruyor. Dolayısıyla bu ayetlerde geçen "ben" ifadeleri Pergamberimize (asm) aittir; uyarıcı da Peygamberimiz (asm)'dir.