Hz. Lut kızlarını önerirken, neden evlilik yönünü belirtmiyor?

Soru Detayı

- Ayet-i Kerim -Hûd Sûresi (78):
"Kavmi, (konuklarıyla çirkin ilişkide bulunmak üzere) ona doğru koşa koşa geldiler. Zaten onlar önceden de bu tür çirkin işleri yapıyorlardı. Lût, dedi ki: Ey Kavmim! İşte kızlarım. Onlar(la nikâhlanmanız) sizin için daha temizdir."
- Bu mealde parantez içindeki verilen nikahlanmanız ifadesi Kuran’da geçmiyor. Hz. Lut kızlarını önerirken neden evlilik yönünü belirtmiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayette yer alan “onlar sizin için daha temizdir” mealindeki “hünne atharu leküm” ifadesi, meşru dairedeki nikah akdine delalet etmektedir.

Muhteva itibariyle “nikahlama”yı da içine alan bu ifadenin açıkça belirtilmemesi, Kur’an’ın i’caz parıltılarının başında gelen “îcaz” sanatı bakımından önemlidir.

Burada dikkat çekilmesi gereken bir konu da şudur:

"Sizin için onlar daha temiz" ifâdesinin açık manası, onların yapmak istedikleri fiilin temiz olmasını gerektirir. Oysa malûmdur ki bu, fasit bir iştir. Çünkü, erkeğin erkekle nikâhlanması temiz olan bir şey değildir. Aksine bu söz, bizim, "Allahu ekber" sözümüz gibidir. Halbuki bu sözden maksadımız "Allah büyük" manasıdır.

Bir de Cenâb-ı Hakk'ın "... Böyle bir nimete konmak mı daha hayırlı, yoksa zakkum ağacı mı?" (Saffât, 37/62) ayetinde de böyledir; zira, zakkumda hiçbir hayır bulunmamaktadır.

Nitekim Ebu Süfyan, "Uhud, şanın yüce olsun!" veya "Hübel şanın yücedir." dediği zaman, Hz. Peygamber (asm) "Daha büyük ve yüce olan Allah'tır..." buyurmuştur; oysa ki, Allah ile o put arasında hiçbir yakınlık ve mukayese olamaz. (bk. Razi, Hud, 78. ayetin tefsiri)

Buna göre, "Sizin için onlar daha temiz" ifadesini, sizin için temiz olan sadece benim ve ümmetimin kızlarıyla evlenmenizdir, diye anlamak gerekir.

İlave bilgi için tıklayınz:

Hicr suresinin 71. ayetine göre, Lut (as) kızlarını kimlere teklif etmiştir?