Mahşerde herkes, Ya Rabbi! Böyle azaplanmaktansa cehenneme at da temizlenip çıkalım, diyecektir diye hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Ayrıca, müminin derdiyle dertlenmeyen bizden değildir, anlamına gelen bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlk sorunuzla ilgili bir bilgiye rastlayamadık.

Utanacakları kesin, fakat böyle bir istekte bulunmaları çok zor görünmektedir. Kur’an’ın şu ifadesi konumuza ışık tutar diye düşünüyoruz:

“Bir görsen o suçluları: Rablerinin huzurunda, mahcupluktan başları önlerine eğilmiş şöyle derken: 'Gördük, işittik ey Rabbimiz! Ne olur bizi dünyaya bir gönder! Öyle güzel, makbul işler yaparız ki! Çünkü gerçeği kesin olarak biliyoruz artık!' ” (Secde, 32/12).

İkinci sorunuza gelince:

“Müslümanların işlerine ihtimam göstermeyen (bu cümle "Müslümanların dertleriyle dertlenmeyen." şeklinde tercüme edilmiş olabilir) kimse onlardan değildir.” (bk. Zevaid, 10/248).

Bu hadiste bir ravi zayıf kabul edilmiştir.