Mahiyetler mahluk mu?

Soru Detayı

1. İbn-i Sina'nın Allah kayısıyı kayısı kılmadı, kayısıya varlık verdi sözü doğru mu?
2. Taftazani gibi alimler mahiyetlerin mahluk olduğunu savunuyor.
3. Eğer bu kabul edilirse Allah'ın ezeli sıfatlarının mahiyeti nasıl anlaşılır?
4. Allah'ın rahman ismi vardır, peki merhamet kavramı mahluk mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaratılma ifadesi, yaratılmış varlıklar için kullanılır, Yaratan için kullanılmaz. Var edilen her şeyin elbette bir var edeni ve yaratanı vardır.

Buna uygun olan ifadeler doğrudur, buna uygun olmayanlar ise doğru değildir.

Mahiyet, bir mevcudun külli kavramı, bir varlığın özü, onun kendisiyle o olduğu şey anlamında bir terimdir.

1. İbn Sina’nın bu ifadesi, Allah isimlendirmeyi insana bıraktı demektir. Mahiyetini ve varlığını Allah yarattı, onun hakkındaki değerlendirme ve isimlendirmeyi insana bıraktı anlamına gelir.

2. Elbette eşya gibi mahiyetleri de yaratılmıştır.

3. Allah’ın zat ve sıfatlarının mahiyeti ezeli ve ebedidir, bizce meçhuldur ve meçhul kalmaya devam edecektir. Zira azamet perdedar ister.

4. Merhamet, Rahman'ın mahiyeti değildir. Bilakis, onun dışa yansıyan bir tecellisidir.