Maddenin teşekkülünde öncelik ilme mi kudrete mi aittir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nöroteoloji

Bundan biraz bahsedeceğiz: Organların ritmi, duyarlılığı, fonksiyonları, tıpkı bilgisayar konfigürasyonları gibi temsil ediliyor ve konfigürasyonlar beyinde asal yapı teorisini açıklıyorlar yani beynimizdeki bilgiler konfigüre edilebiliyor. Biz şimdi günlük yapı tedavilerinde bunu yapabiliyoruz.

Yeni Dünya Projesi; İnsan Beyni Projesi. 2015’te ABD Başkanı Obama’nın Brain Projesi. Obama, Beyin inisiyatifi olarak başlattı ve bunu 10 yıllık bir proje olarak yaptı. G20 Zirvesi öncesinde N20 / Neuroscience 20 Zirvesi gerçekleştiriliyor. Bu yıl Arjantin’de gerçekleştiriliyor. Üsküdar Üniversitesi olarak biz ilk defa Türkiye’yi temsil etmek üzere katılıyoruz. Neden önemli? N20/Neuroscience 20 Zirvesi’nde yapay zekâ, nano ve nöroteknoloji konuşuluyor. Şu anda NASA’da 2 bin tane nano/nöro teknoloji çalışan araştırmacı var. NASA neydi? Uzaydı. Bilimin yeni uzayı beyin. Yeni beyin projesi 2005’te başladı, 2015’te fare beyniyle simülasyonu yapıldı. Daha sonra da insan beyninde simülasyonu yapıldı ve 2018’de ilan edildi. Bu projeyi yürüten Henry Markram İngiltere Oxford Üniversitesindeki sunumunda, insan beyni projesinin akıl hastalıklarında kullanılabileceğini söylüyor. Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin beyninde bir tür sorun var.

Mavi Beyin Projesiyle memelilerin beynine ters 13.3 tekniğini uygulamaya çalışıyor. Mavi Beyin Projesi insanlığın geleceğinde önemli rol oynayacak. Obama’nın bir sözü var: “Biz GENOM projesine bir dolar yatırdık 147 dolar kazandık.” diyor. Beyin Projesi de böyle. Buna bir yatırım yapıyoruz. Mesela, bilgisayardaki bilgileri beyne aktaran bir cihaz üreteceğiz ve bununla Genom Projesi’nden daha fazla gelir elde edeceğiz diye bir iddiayla ortaya çıktı. Bu beynin yeni sürümü olarak kabul ediliyor.

Önce ilim lazım ondan sonra kudret lazım, irade lazım. Kuantum tezi enerji tabanlı tezi bunu söylüyor.

ABD Komisyonu, 21’inci yüzyılın en önemli projelerinden biri "insan beynini araştırma projesi" olarak kabul ediyor. Avrupa Birliği bu projeye 1 milyar Euro ayırmış. Bizim çevre de beynin yeni sürümü olarak adlandırılan bu projede, beynin temel mekanizmasını daha iyi anlamaya çalışıyorlar. 10 yıl sürecek olan projede insanın birçok psikiyatrik hastalığı Alzheimer, şizofreni, otizm gibi hastalıkların tedavisini bulmak konusunda kimin rol oynayacağı gibi bir iddia var. AB Komisyonu büyük bir bütçe ayırmış durumda, İsviçre’de bu markanın projesi. Mavi Beyin Projesi, mikro elektrik gücünü genetik algoritmanın özellikleri ile birleştiriyor. Genetik kodu, elektroniği ve sinir ağlarını birlikte kullanıyor. Yani biyolojik varlığımız ve dijital varlığımız aynı anda can buluyor. İnsan dijital bir varlık.

Daha önceleri materyalizmin çıkışıyla birlikte kâinatı madde tabanlı kabul ediyorduk. Kuantum dinamiği bulunduktan sonra materyalizm altüst oldu. Kâinatın madde tabanlı değil, enerji tabanlı olduğu anlaşıldı. Enerji tabanlı olması demek, ilk önce bilgi gerekiyor ondan sonra enerji gerekiyor, ondan sonra da madde gerekiyor yani önce matematik var, sonra fizik var, ondan sonra kimya var ve ondan sonra biyoloji var. Bilimler hiyerarşisi olarak düşündüğümüz zaman böyle sıralamak gerekiyor.

Bu durumda önce bilgi var ama hâlbuki diyalektik materyalizm, “Önce madde var, maddeye tepki olarak diyalektik olarak somut bilgi, somut madde soyut bilgiyi ortaya çıkarmıştır.” diyor, ama kuantumdan sonra görülüyor ki önce bilgi olması gerekiyor. DNA önce bilgi olması gerektiğini gösteriyor.

Önce ilim lazım ondan sonra kudret lazım, irade lazım. Kuantum tezi enerji tabanlı tezi bunu söylüyor, zekâ hesaplamalı nörobilim bizde önce hesap var, daha sonra uygulama var diyor ve eylem var, tarzında söylüyor. Şimdi burada bir çocuğu görüyorsunuz taşa öyle bir dokunuyor ki taşı canlı zannedecek, başını kaldırıp konuşacak gibi bakıyor. Çünkü 2-3 yaşlarında bir çocukta daha soyut düşünce gelişmemiş, somut düşünüyor. Çocuk gerçekliği soyut düşünmeyi 5-6 altı yaşlarında öğrenmeye başlıyor. O yüzden hayvanları konuşturuyor. Soyut kavramları sonradan öğreniyor beynimiz. 0-6 yaş aralığında öğrendiğimiz bilgi, insanın hayatı boyunca öğrendiği bilgilerden daha çok. Biz soyut bilgileri çevreden sosyal yollarla öğreniyoruz.

İnsan, gerçekliği doğuştan değil, doğduktan sonra öğreniyor. Mesela, bir çocuk eline bir bardak su alıyor. Suyu yere döküyor, biz yaramazlık yapıyor zannediyoruz, aslında çocuk yerçekimine karşı kaslarını güçlendiriyor. Yerçekimi olmayan ortamda büyüyen çocuk yürümeyi öğrenemez, yürümeyi bile beyni sonradan öğreniyor.