"Laik Rejimden Memnunum" diyen dinden çıkar mı?

Soru Detayı

- Müslüman bir kimse Şeriatı yalanlamadığı/inkar etmediği (onu da dinin bir parçası olarak kabul ettiği), ona dil uzatmadığı ve onunla dalga geçmediği sürece, "Ben Şeriat taraftarı değilim. Laik rejimden memnunum" derse (laik rejimi benimserse) bu kişi kafir olur mu?
- Bazıları "küfre rıza küfürdür" ilkesinden yola çıkarak bu sözü söyleyenin Müslüman olamayacağını söylüyorlar. Siz ne dersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sen böyle bir sözü söyleme. Söyleyenin kâfir olup olmadığı ile de meşgul olma. O kişi ile mesela kız alıp verme gibi ilişkisi olanlar hocalara sorarak hareket ederler. Kızı vermez, ama yine de tekfir etmezler, kâfir demezler. Tekfir sıradan bir olay değildir.