Kur'an’dan başka mucize olmadığı iddiasına ne dersiniz?

Tarih: 02.07.2013 - 08:48 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bazı çevreler "Hz. Peygamber (asm)'in Kur'an’dan başka mucizesinin olmadığını" iddia ediyorlar; delil olarak da mucizenin devam etmesi gerektiğini ileri sürüyorlar, nasıl cevap verebiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözü söyleyenler, her zaman kıyamete kadar geçerli olan mucize anlamında söylemiş olabilirler. Eğer Kur’an’dan başka hiçbir mucize olmadığı anlamında söylüyorlarsa bu doğru olmaz.

“Hz. Peygamber (asm)'in Kur'an’dan başka mucizesinin olmadığına delil olarak mucizenin devam etmesi gerektiğini söylemek” için, gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin mucizelerini inkâr etmek gerekir. Çünkü onlardan hiçbirinin, hiçbir mucizesi devam etmemiş ve etmemektedir. Bu, din, ilim ve mantık dışı bir iddia olur.

Her Müslümanın, Allah Teâlâ'nın insanlara zaman zaman göndermiş olduğu peygamberlerinin davalarında sadık ve haklı olduklarını ortaya koyan ve Allah tarafından desteklendiklerini ispat eden mucizeler verdiğine inanması farzdır.

Hiçbir peygamber yoktur ki, Hak Teâlâ ona bir mucize ihsan ederek onu tasdik etmiş olmasın. Bu husus, Kur'an'da adı geçen her peygamber hakkında indirilen müteaddid âyetlerle sâbit olmuş ve onlara verilen mucizeler açıklanmıştır.

O halde mucize gerçeğine iman; Kitap, Sünnet ve ümmetin ittifakıyla sâbittir. Kur'an'la sâbit olan "İsrâ" ve "İnşikâk-ı Kamer" gibi hissî ve kevnî mucizeleri inkâr etmek, küfrü gerektirir.

İlave bilgi için tıklayınız:

MUCİZE...

Hz. Muhammed -haşa- hak peygamber değil; onun gösterdiği hiç bir mucize yok; okuma yazma bilmediği yalan, gibi iddialara ne dersiniz?

Peygamber Efendimizin mucizeleri olmadığını iddia ediyorlar. Bu iddialara nasıl cevap vermeliyiz?

Hz. Muhammed’in mucizeleri var da bizim mi haberimiz yok, diyerek bazı ayetleri göstermek suretiyle Peygamber Efendimize mucize verilmediğini iddia edenlere ne dersiniz?

Peygamberimize mucize verilmiş midir? Eğer verildiyse, Kur'an'da mucize verilmediğini anlatan bir ayet olduğu söyleniyor?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun