Kuran evrensel ise, neden peygamber eşleriyle evlenmeyin diyor?

Soru Detayı

- Azhab suresi 53. ayette peygamberin eşleri ile evlenmeyin denmesi, Kuran’ın tüm zamanlara gönderilmediği anlamına mı gelir?
- Dinsiz birisi ben ne peygamberi gördüm ne de eşlerini. Tüm zamanlara gönderilen Kuran’da neden bu ayet geçiyor, dedi. Bunu hadis olarak da söyleyebilirdi diyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Evrensel" demek, tüm insanlık camiası için geçerli olan hükümleri, içermek manasına gelir.

Kıyamete kadar gelen bütün asırlarda, bütün insanlar için faydalı olan ibadetler, kıssalar, ahlaki değerler, insani erdemler vs. mesajların bulunması, Kuran’ın evrensel bir kitap olduğunun kanıtıdır. Örneğin, Kur’an’da emredilen şeylerin büyük çoğunlukla insanların sosyolojik, psikolojik, pedagojik vs. hayatı için faydalı, yasaklanan şeyler de o kadar zararlıdır.

Kuran’ın umum insanlara hitap eden bu genel hükümlerinin yanında hususi ve mahalli bazı konulardan söz etmesi kadar normal bir şey yoktur. Zira ilk muhatap olan insanlar belli bir yerde ikamet ediyor, belli bir çevrede yetişmiş, belli ve de hususi bazı istekleri da vardır. Kuran’ın bu gibi hususi mesajları, hükümleri elbette evrensel değildir, olamaz da. Fakat bunların varlığı büyük ekseriyetle tüm insanlara hitap eden hükümlere sahip olan Kuran’ın evrensel olmadığı savunmak bir cehalet ürünüdür.

“Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bunu bilmezler.” (Sebe, 34/54),

“Ve seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya, 21/107)

mealindeki ayetlerde Kuran’ın evrensel olduğuna vurgu yapılmaktadır. Peygamberimiz (asm) de şöyle buyurmuştur:

“Her peygamber kendi kavmine gönderilmiştir. Ben ise bütün insanlara gönderildim.” (Buhari, Teyemmüm, 1)

Bu ayet ve hadisler, Kuran’ın bütün insanlık için gönderilmiş bir kitap olduğunu belirtmektedir.

- “Ey iman edenler! Size izin verilmedikçe Peygamberin evlerine girip de yemeğin hazırlanmasını beklemeyin; fakat yemeye çağırıldığınızda girin; yemeğinizi yiyince de hemen dağılın, söze dalıp oturmayın. Bu davranışınız Peygamberi rahatsız ediyor, size söylemeye çekiniyor, oysa Allah hak olanı açıklamaktan çekinmez. Peygamber hanımlarından bir şey istediğinizde, onlar perde arkasında iken isteyin; bu sizin kalplerinizin de onların kalplerinin de temiz kalması için en uygunudur. Resulullah’ı üzmeye hakkınız yoktur, kendisinden sonra ebedî olarak eşleriyle de evlenemezsiniz, sizin bunu yapmanız Allah katında büyük bir günahtır.” (Ahzab, 33/53) mealindeki ayetteki muhataplar elbette belli insanlardır ve siyaha boyadığımız cümleler hususi mesajlardır.

Ancak, bunlara iman etmek ve bu konularla ilgili imtihanda başarılı olmak kıyamete kadar devam edecektir. Nitekim bazı kimseler, neden Hz. Muhammed'e (asm) böyle imtiyazlar ve üstünlükler verilmiş, diyerek bu imtihanı kaybetmektedir.