Küçük yaşta tecavüze uğrayan kızın imtihanı ne olabilir?

Soru Detayı

- Savaşta ayakları kopan küçük çocuğun ya da ailesinin imtihanı, ayetin aksine çekebileceği yükten fazlası değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah Teâlâ imtihan için küçük yaşta kıza tecavüz ettirmiyor ve bu manada ona, tahammül edemeyeceği yükü yüklemiyor; bunu yapan Allah’a asi olan, imansız ve/veya ahlaksız bir kişidir. Bu kişi muhtemelen dünyada da ama kesin olarak ahirette ettiğini bulacak, dayanılmaz cezalar çekecektir.

Kıza gelince, başına böyle bir felaket geldiği için eğer sabrederse, Allah’a isyan etmezse, zalimin zulmünü Allah’a yüklemeye kalkışmazsa ahirette bunun mükafatına nail olacaktır.

“Allah niçin bu zulmü engellemiyor?” diye sorulabilir. Eğer engellerse dünyada zulüm, kötülük, savaş… olmaz; yani insanlar kötülük yapamazlar, kötülük yapma imkanı bulunmayan insanlar da iyi oldukları için ödülü hak edemezler. İnsanlar kötülük de yapabilecek durumda oldukları halde bunu yapmazlarsa imtihanı kazanmış olurlar.

Böyle bir zulme maruz kalmış olan çocuğa şefkat ve merhametle yaklaşmak, ona tertemiz insanlar gibi muamele etmek de çevresindeki Müslümanların vazifesidir.

Savaşta vücutça ve malca zarar gören insanlar masum (suçlu, haksız yere savaşan değil) iseler, bu felakete sebep olanlar elbette bunun cezasını çekeceklerdir.

Mağdur ve mazlumlara gelince:

Zalimlerin zulmünü genel olarak doğrudan Allah’ın engellemesi, O’nun muradı olan bu dünya düzenine uymuyor; Allah bunu, iyi kullarına vazife kılmış bulunuyor, ya onlar vazifelerini ihmal ettikleri veya zalim daha güçlü olduğu için bu facialar meydana gelmiş oluyor. İnsanlar sağlam imanları ve yeterli eğitimleri sayesinde bu tür facialara da tahammül edebiliyorlar, bu yüzden Allah’a isyan etmek şöyle dursun,

“Bana isabet etmesinde bir hikmet vardır, benim vazifem sabretmek ve kulluğumu zedelemeden bu durumda yaşamaktır.”

diyerek, ebedî saadet bakımından birçok sağlam insandan daha şanslı olabiliyorlar.

İslam’da “bir yanağına tokat atana diğer yanağını da sunmak” yoktur. Gücü yeten ilk tokadı yememek için gereken savunmayı yapar. Onun gücü yetmiyorsa, durumu görenler zalimin zulmünü engellemekle yükümlüdürler. Engellemek için yapılacak hareket daha büyük zararlara sebep olmamalıdır.

Hak ve adaletin kapısı adil devlettir.

Bu dünyada hakkını alamayanlar ebedî alemde alacaklardır, zalimler ise orada, varsa iyilik ve sevaplarını da bu hakları ödemek için harcayacak ve sonunda iflas edeceklerdir.