Sınırı aşan kavim ve toplulukların başına her zaman bir bela gelir mi?

Soru Detayı

- Geçen gün katıldığım bir sohbette konuşma yapan hoca Suriye ve Filistin meselesine değindi ve bu iki devletin başına gelenleri sınırlarını aştıklarını belirterek Allah tarafından büyük devletlerin akıbetine uğradıklarını ifade etti. Suriye’deki kadınların aşırı makyaj yapmasına kadar bağladı ve Filistin’den de bir kaç örnek verdi biz gerçekten bu durumu böyle mi anlamalıyız?
- Çünkü eğer bu durum böyleyse Türkiye’de yaşanan çatışma ve kargaşalara toplumumuzun aşırı gidiş yönünde olduğunu ifade edebilir miyiz?
- Özgürlük adı altında birçok durum ülkemizde meşruymuş gibi yapılandırılmaya çalışılmaktadır. Bu durumlar bir aşırı gidiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Musibet ve belaların gelmesinin önemli bir sebebi, toplumların Allah’a karşı yaptıkları isyanlardır.

“Başınıza gelen her musîbet, işlediğiniz günahlar (ihmal ve kusurlarınız) sebebiyledir, hatta Allah günahlarınızın çoğunu da affeder.” (Şura, 42/30)

mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.

Bu konuda -soruda da işaret edildiği gibi-, İslam ülkelerinden birini diğerinden ayırmak oldukça zordur. Bu tür musibetlerin bir tarafında suçlu ama mazlumlar varsa, diğer taraftan da zalim suçlular vardır. Makam ise, zalimin zulmünü vurgulamayı gerektirmektedir. Belagatin gereği de budur...

- Bununla beraber, yaptıkları günahlar sebebiyle zalimlerin zulmüne uğramış insanların bu belayı hakettiğini söylemek, kanaatimizce doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü, bu gibi ifadeler zalimlerin zulmünü görmezlikten gelmek ve “Mazlumların gözü çıksın.” demek anlamına gelir. “Her doğruyu söylemek doğru değildir.” kuralının en geçerli olan yerlerden biri burasıdır.