KOSGEB'in verdiği hibe desteğini almak caiz mi?

Soru Detayı

- KOSGEB değişik vesilelerle hibe desteğinde bulunuyor. Örneğin, geri ödemesini talep etmeden 65 bine kadar bize girişimcilik için yardımcı olarak para verebileceklerini vaad ediyor.
- Ayrıca bu KOSGEB bir devlet kurumu gibi bir yer. Bu arada hibe para ödemesi de biz belli başlı ihtiyaçları satın alıyoruz, o satın aldığımız şeylerin faturasını da KOSGEB'e getiriyoruz ve KOSGEB parayı o faturaya göre sanırım ödüyor. Böyle bir şey caiz midir?
- Bu parayı, desteği bir şekilde alabilsek vebale girer miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Devletin, bazı bölgelerin kalkınmasını sağlaması ve ekonomik geri kalmışlıktan kurtulması için özel projeler uygulayarak tarımı, hayvancılığı ve sanayii geliştirmek üzere sosyal amaçlı verdiği hibenin almanın bir sakıncası yoktur; yalan beyan, hile ve aldatma olmadığı sürece bu hibelere alınabilir, bir vebale girmezsiniz.

Ayrıca, bu hibeyi alanların, bunu öngörülen şartlara uygun olarak alıp, yalnızca belirtilen işlerde kullanmaları gerekir; başka alanlarda, amacının dışında kullanıp rant sağlamak, devlet malına ve toplumun hukukuna tecavüz olacağından dolayı caiz olmaz; haram olur.