Komşum bebeğimden rahatsız, kul hakkı mı?

Soru Detayı

 - İstanbul'da iki katlı bir evin üst katında oturuyoruz. 1 yaşında bir bebeğimiz var. Geceleri ve muhtelif vakitlerde ağlamasından alt komşumuz rahatsız olduğunu dile getiriyor. Bebeğin bakımını hiç ihmal etmiyoruz, yalnız bırakılmış ya da ilgisiz bir bebek değil. Merak ettiğim; bu ağlama sesi komşu hakkına girer mi?
- İslam bu duruma ne diyor? Almamız gereken bir tedbir var mıdır?
- Komşumdan helallik istemeli miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerekli sağlık, temizlik, beslenme… tedbirlerini aldıktan sonra çocuk yine de ağlarsa komşunun bundan rahatsız olması size günah, vebal, komşu hakkına riayetsizlik sorumluluğu getirmez.

Ağlamasına sizin kusurunuz, ihmaliniz, tedbirsizliğiniz sebep olursa, o zaman rahatsızlık vermekten sorumlu olursunuz.