Oruç tutmayan babaya hizmet helal olur mu?

Soru Detayı

- Maalesef babam orucunu tutmuyor ve son zamanlarda belinden rahatsız, kimi zaman yerinden kalkmakta zorlanıyor. Benden yemek istiyor, acaba ona hizmet etmem caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Babanızın oruç tutmaması meşru mazereti sebebiyle de olabilir.

Mazeretsiz olarak oruç tutmayan babaya hizmet etmemek onu cezalandırmak olur ki, evladın böyle bir yetkisi yoktur.

Ana-baba evladına, Allah'a şirk koşması, kâfir olması için baskı yapsalar bile bu konuda onlara itaat edilmez, ama yine de iyi davranılır ve hizmet edilir.