Oruç tutmayan misafire ikram haram mı?

Soru Detayı

- Ramazan’da bize akrabalarımız geliyor. Bazıları mazeretsiz oruç tutmuyor. Bizim onlara ikramda bulunmamız caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mazeretsiz oruç tutmayan kimse haram işliyor demektir. Farz bir şeye yardım etmek farz olduğu gibi, harama yardım etmek de haramdır.

Ancak gelen misafirleri İslam’a yakınlaştırmak, ondan soğutmamak adına vicdanınıza danışarak sırf Allah’ın rızasını kazanmak için bir yol takip edilebilir. “Müftüler ne kadar fetva verseler de siz vicdanınıza danışın.” (Müsned, 4/228) manasındaki hadis-i şerifin uygulanacak yerlerinden biri de bu olsa gerektir.

“İyilikte ve takvada yardımlaşın, fakat günahta ve düşmanlıkta yardımlaşmayın, Allah’tan korkun, zira Allah’ın azabı pek şiddetlidir.” (Maide, 5/2)

mealindeki ayetin emri açıktır.