Özürsüz oruç bozanın, yemesi içmesi haram mı?

Soru Detayı

- Ramazan ayında kasten oruç tutmayıp yiyip içen kimsenin yedikleri helal yoldan alınmış olsa bile oruç saati içinde yemesi içmesi haram olur mu?
- Önemli lütfen kaynağıyla cevaplar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Günah ve haram olan, kasten ve mazeretsiz olarak Ramazan’da oruç tutmamaktır. Helal yoldan kazanılmış bir yiyecek ve içecek orucu bozarken yendi ve içildi diye haram olmaz; helal yine helaldir, haram olan orucu bozma fiilidir.

Delil istiyorsunuz:

Eşyada aslolan helalliktir; bir şeye haram diyebilmemiz için ona şeriatın (vahyin) haram demesi gerekir. Bu yiyeceklere şeriat haram demiyor. Orucu bozmaya haram diyor.