Mideleri aynı olan yapışık ikizler nasıl oruç tutar?

Soru Detayı

- Yapışık ikizler aynı sindirim sistemini paylaşıyorsa, biri yemek yediği zaman diğerinin de orucu bozulur mu?
- Eğer yapışık ikizler aynı sindirim sistemini paylaşıyorsa yani biri yemek yediği zaman diğeri de doygunluk hissi yaşıyorsa, biri yemek yediğinde diğerinin de orucu bozulur mu?
- Eğer bozuluyorsa ikizlerden biri ateist olduğunu söyleyip oruç tutmayacağını söylerse ne olacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İkizlerden biri niyet ederek oruç tutarsa diğerinin yemesi içmesi, doygunluk hissetse de onun orucunu bozmaz. Oruç doygunluk hissetmekle değil, yeme, içme ve cinsel ilişki… ile bozulur.

Bu durumda yiyen ve içen oruç tutmamış olur, niyet edip de yiyip içmeyen oruç tuutmuş olur.