Kocam öfke nöbetleri geçiriyor ve küfrediyor, ne yapayım?

Soru Detayı

- Bir yıl önce evlendim. Ben de eşim de araştırmacıyız. Bu bir aşk evliliği. Eşimin sorun etmediği bazı vize evrakları arasında kalan ben nedeniyle farklı ülkelerde yaşıyoruz. Onu ziyaret ediyorum.
- Ben kişisel olarak çok sakin bir insanım, çatışmalardan kaçınırım, bu yüzden benim hatam olmasa bile her zaman benim hatam olduğunu hissettiğim bir noktaya kadar özür dileyen ilk kişi benim.
- Kocam neredeyse her şeye sinirleniyor, örneğin rüzgara, yağmura vs. ve sinirlendiğinde hoşlanmadığım bir sürü küfürlü kelime kullanıyor. Beni de küfürlü kelimelerle arıyor ve sonunda her zaman bana unutmamı çünkü kızgın olduğunu söylüyor. Bazen sert sözleri için özür diliyor.
- O bağırırken ben susuyorum ya da ağlıyorum ve o da benim bir şey söylemememe daha çok kızıyor. Ama bu benim kişiliğim, eğer biri bağırıp çağırıyorsa her zaman sessiz kalırım.
- O iyi bir insan. Beni seviyor ve ben de onu seviyorum. Ancak bu öfke nöbetleri ve sert sözler, hormonlarımı altüst ettiğim bir noktaya kadar huzurumu kaçırıyor.
- Başlangıçta bir süre sonra birbirimizi anlayacağımızı düşünmüştüm ama bir yıl sonra bile aynıyız ve durumun iyiden ziyade kötüye gittiğini hissediyorum. Her zaman can sıkıcı bir şey buluyor ve küfürlü kelimeler söylemeye başlıyor, ağlıyorum ya da sessizleşiyorum ve sonra konuşmaya ve özür dilemeye çalışıyorum.
- Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ama şu anda tamamen bağımsız yaşadığım ve kendi başıma tam zamanlı çalıştığım için rahatsız hissediyorum, bu arada onunla taşındığımda çalışmamı istedi, ama onunla taşınmaktan korkuyorum. Bu durum her gün orada olacak.
- En son yaklaşık 3 haftalığına onu ziyarete gittiğimde, neredeyse her gün bu öfke nöbetlerini yaşadı, hatta iki kez bana evinden çıkmamı söyledi.
- Bir keresinde evden dışarı çıktım ve birkaç saat dışarıda kaldım. Evliliğimle ilgili hiçbir sorunu kimseyle paylaşmadım. Dua ediyorum ve elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum ama şimdi de korkuyorum.
- Lütfen İslami kurallara göre ne yapmam gerektiği konusunda bana yol gösterir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kişi normal değil. Psikiyatri veya psikoloji uzmanına gidip tedavi görmesi gerekir.

Tedaviyi kabul etmezse, tedavisi mümkün olmazsa ve sen buna tahammül edemiyorsan, huzur ve sağlığın tehlikeye giriyorsa boşanırsın.

Muhatabımız ve soruyu soran kocan olsaydı ona uygun cevap verecektik. Ancak şu anda ona bir şey söylemek uygun olmayacağı için mecburen seni muhatap alarak konuşmamız ve senin yapman gerekenlere odaklanmamız gerekecek.

Esasen kocanın mutlaka manevi anlamda tedavi olması gerekir. Bu durum ailenin sağlığını bozar ve hem sana ve kendine hem de -Allah lütfederse- doğacak çocuklarınıza zarar verir.

Bu açıdan öncelikle uzman ve dini bütün bir psikologdan veya psikiyatristten terapi almasını rica edin.

Bu tür konularda hemen boşanmayı değil, tedaviyi ve aileyi kurtarmayı hedeflemek gerekir.

Sabrınız ve metanetiniz için sizi tebrik ederiz.

Özellikle empati yaparak onun durumunda olsaydınız sana nasıl davranmasını ister idiysen, sen de ona öyle davranmaya çalış.

Ancak maddi ve manevi bir zarar görmemek için de tedbir almanızı, biraz daha zaman tanımanızı ve bu arada onun kendini ıslah etmesi için atacağı adımları görmenizi tavsiye ederiz.

Detaylı bilgi ve tavsiyeler için tıklayınız:

Kocam çok küfür ediyor ne yapmalıyım?

Kocam anlayışsız ve kaba, ne yapmalıyım?