Kıyamet kelimesinin, kıyamet günü mü yoksa mahşer günü mü olduğunu nasıl anlarız?

Soru Detayı

- Rasulullah sallalahu aleyhi vesellem birçok hadisi şerifte kıyamet ve kıyamet gününden bahsediyor. Aslında bahsedilen kıyamet günü mü mahşer günü mü bunu nasıl anlamalıyız?
- Çünkü birçoğu mahşer gününün alametleri veya kıyamet sadece dünyanın son bulması değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Kıyamet/kıyamet günü” ifadesi hem kıyametin kopacağı günü, hem de insanların dirileceği ve toplanacağı mahşer günü için kullanılır. Bu konuda farklı hadis ifadeleri vardır.

Genellikle “kıyamet günü” ifadesi mahşer için kullanılmakla beraber, yine de hadisin içeriğini görmeden mutlak anlamda ilgili hadislerde kıyamet veya mahşer gününden bahsedildiğini söyleyemeyiz.

Mesela şu iki hadise bakalım:

“Kim kardeşinden gördüğü bir kötülüğü gizlerse, Allah da kıyamet gününde onun kötülüğünü gizler.” (Mecmau’z-Zevaid, h. no: 562)

manasındaki hadiste geçen “kıyamet günü” mahşer için kullanılmıştır.

“Bu ümmetten bir alim giderse (ölürse) kıyamet gününe kadar onun yeri doldurulamaz.” (Mecmau’z-Zevaid, h. no: 977)

manasındaki hadiste geçen “kıyamet günü” ifadesi kıyametin kopacağı gün anlamında kullanılmıştır.