Kıyamet günü günahlar herkese izletilecek mi?

Soru Detayı

- İnsanların işledikleri günahlar kıyamet günü herkese izletilecek mi?
- Ahirette hiç kimse birbirini tanıyamayacak deniliyor o zaman ne anlamı olacak izlettirmenin?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah bütün günahları herkese göstermeyecektir. Nitekim tövbe edilmiş bazı günahları veya başkasının günahını gizleyen kişilerin günahlarını da Allah gizleyecektir.

Ancak cezaya çarpılanların günahları başkalarına da gösterilecektir.

Bu konuyu açıklayan bir hadis-i şerif şöyledir.

Kıyamet günü, Allah mümin (kulunu) kendine yaklaştırır ve (diğer insanların görmemesi için) kendisini korumaya alıp örter, sonra da "Filanca günahı tanır mısın, falanca günahı tanır mısın?" diye sorar. O da "Evet Rabbim, tanırım." der. Günahlarını kabul ederek itiraf edip kendisinin artık helak olacağını düşündüğü bir anda, (Allah) ona şöyle der: ‘Günahlarını dünyada gizledim (kimseye göstermedim), bugün ise onları senin için bağışlarım’ diye buyurur. Kâfir ve münafıklara gelince, şahitler: "İşte bunlar Rablerini yalanlamışlardı, dikkat edin Allah’ın laneti zalimlerin üzerinedir." (Hud, 11/18) mealindeki ayeti okurlar. (bk. Buhârî, Mezalim, 3; İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 10/487-88)

- Ahirette cezaya çarpılanların suçlarının alenen ortaya konulmasının önemli bir hikmeti, Allah’ın mutlak adaletinin tecellisini göstermeye yöneliktir.