Kiracıdan alınan kiralardan devlete gelir vergisi ödenmesi gerekiyor. Bu vergiyi ödemeyen ev sahibimi maliyeye bildirip şikayet etsem, kul hakkına girmiş olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vergi vermek vatandaşlık borcudur. Üzerine vergi terettüp eden her vatandaşın vergisini vermesi gerekir.

Vergisini ödemeyen bir kimseyi yetkili mercilere bildirmek kul hakkı değildir. Ev sahibini (kira gelirinden dolayı) vergi kaçırdığı için yetkili birimlere ihbar etmekle kul hakkına girmiş olmazsınız.

Yetkili kurumları bu durumdan haberdar etmemenizde de bir sakınca yoktur.