Kimin kestiği ve nereden geldiği bilinmeyen etler yenilebilir mi?

Soru Detayı

Ben denizciyim, gemide çalıştığım için gemide yemek yiyorum.
Çoğu zaman erzak ve kumanyamız Singapur veya başka ülkelerden geliyor. Yemeklerimizde et çok öncelikli olduğu için genelde her gün et oluyor. Ben bu tavuk eti veya kırmızı eti yersem helal kesim olup olmadığını bilmediğim için günah olur mu? Yanı ben haram mı yemiş olurum? Çünkü çok değişik ülkelerden de gelebiliyor. Yanı atıyorum Çin, Tayland gibi. 
Burada anlatmak istediğim kesenlerin ehli kitap olup olmadığını bilmiyorum, ayrıca etin yenmesi helal olan etlerden olup olmadığını da bilmiyorum, ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İthal etlerin üzerinde "İslâmî usule göre hazırlanmıştır" gibi bir ifade bulunursa veya eti hazırlayanların İslâm'a riayet ettikleri bilinirse bu etleri yemek caizdir.

Etlerin islâmî usule göre hazırlanıp hazırlanmadığı bilinmiyorsa ancak ithal edildiği, satın alındığı, geldiği ülkeler halkının çoğu ehl-i kitab (hristiyan veya yahudi) ise buradan gelen ve domuz gibi yenmesi haram olmayan hayvanların etlerini Müslümanlar da yiyebilirler.

İthal etlerin hazırlanışının İslam'a uygun olduğu bilinmediği gibi ithal edildiği ülkenin halkı da ehl-i kitab değil ise bu etleri yemek caiz değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun
UYGULAMALAR