Kilise, Havra, Sinagog gibi gayrimüslimlerin mabetlerini tamir etmek caiz mi?

Soru Detayı

- Devletin veya Müslümanların, Kilise, Havra, Sinagog gibi gayri müslimlerin mabetlerini tamir etmesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Genel kural olarak caiz olmamakla beraber devlet bunda, mesela yurt dışında yaşayan Müslümanların din hürriyetine kavuşmaları, dini yaşamada önlerine konan engellerden kurtulmaları gibi bir fayda görürse, yurt içinde yaşayan Müslümanların da dindarlıklarına zarar vermez ise caiz olur.