Kilisede namaz kılınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kilise, havra ve benzeri kâfirlerin ibadet ettikleri yerlerde namaz kılmak, cumhur alimlere göre ve İbni Abbasa göre mekruhtur. İster bu ibadet yerleri mamur olsun, ister harabe olsun fark etmez. Ancak sıcak, soğuk veya yağmur, düşman korkusu veya arslan korkusu gibi sebeplerle olursa, bunda kerahet yoktur.

Kilise ve havralarda namaz kılmanın mekruh olmasının hikmeti, bu yerlerin şeytanların barınakları olmalarıdır. Çünkü bu yerler resim ve heykellerden boş olmazlar. Bunlar aynı zamanda fitne ve bid'at yerleri olup buralarda ibadet ederken huşu elde edilmez.

Hanbelilere göre temiz olan kilise de namaz kılmakta bir beis yoktur.