Kilise nikahı geçerli mi?

Soru Detayı

- Müslüman erkeğin kilise nikahı kıymasının hükmü nedir?
- Hristiyan bir kızla evlenmek isteyen kardeşim namaz kılmayan bir Müslüman. Ayette ve ilmihalde açıkça belirtilen bilgileri anlatacağız. Ancak şu konuda kaynak bulamadım: İslami nikahın yanında kilise nikahı da istenirse Müslüman erkeğin kilise nikahı ile evlenmesinin hükmü nedir?
- Tehlikeleri olduğunu tahmin ediyorum ancak bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman, İslam’a göre nikah akdini gerçekleştirince -ki, gayr-i müslim kadın da evet demektedir- nikah oluşur, taraflar birbirinin eşi olurlar.

Gayri müslim kadın "bir de kilisede nikahımız olsun" diye ısrar ederse, erkek de merasimde geçen ve İslam’a aykırı söz ve fiilleri benimsemeden sırf kadını rahatlatmak isterse, onun inanma hakkına saygı için bunu yaparsa sakıncası olmaz.

Evlendikten sonra da kadın, ibadet için kiliseye gitmek isterse koca onu, oraya götürecek ve / veya gitmesine izin verecektir.