Eğreti gelin Osmanlı kültüründe var mıdır?

Soru Detayı

- Gençleri evlilik öncesi eğitmek için tecrübeli kadınlar tarafından yapılan, güya Osmanlıya ait bir muta nikahını andıran bir gelenek var mıdır?
- Bu işin hakikati nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Osmanlı’da veya günümüzde Ehl-i sünnet Müslümanların bulunduğu yerlerde "eğreti gelin" gibi bir gelenek olmaz. Çünkü bu uygulama İslam’a göre haramdır.

Ayrıca Osmanlı'da böyle bir uygılamanın olduğuna dair hiçbir kaynak yoktur.

Bu açıdan böyle bir iddiada bulunmak hem ilmi değildir hem de Ehl-i sünnet olan Müslümanlara büyük bir iftira olur.