"İçinde hazine olmayan eve hırsız girmez." sözü hadis midir; hadis ise ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ifadenin hadis olduğuna dair bir bilgiye rastlayamadık. Buna benzer bir ifade İmam Nevevî’nin bir şerhinde -bazı alimlerin sözü olarak- yer almaktadır.

Namazda iken şeytanın vesvesesinden tamamen kurtulmanın zorluğuna değinen şarih şu ifadelere yer vermiştir:

“Bazı alimlerin dediği gibi, hırsız hiç harabe olan boş bir eve girer mi?... Peki hırsız hırsızlık yapmak için nerelere girer? Bankalara, büyük mahzenlere, mamur olan evlere girer.”

İşte bunun gibi, şeytan da namazda müminlere sokulur. Çünkü namaz kılan kimse Allah’ın huzurunda olmakla hazinesi dolu kimse durumundadır. Şeytan da hazinenin dolu olduğu o anda kendisine sokulup namazından çalmak ister.(bk. Şeyh Atiye Muhammed Salim, Şerhu’l-Erbaîn en-Nevevîye, 30. hadisin şerhi)...