Keşke hiç doğmasaydım demek dinden çıkarır mı?

Soru Detayı

- Keşke hiç doğmasaydım diyen biri isyan etmiş midir, dinden çıkar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Keşke hiç doğmasaydım, diyen birinin buradaki niyeti önemlidir.

Eğer burada Allah’a isyan ve onu suçlamak varsa, bunda dini bir risk olabilir. Şayet kendi hayatından memnuniyetsizliği ifade etmek için böyle bir şey demişse, bunu da sırf kendini suçlamak için söylemiş ise günah olmaz.

Özetle, keşke hiç doğmasaydım sözünü, kadere ve ilahî yönetime fatura kesmek için söylemişse, derecesine göre küçük veya büyük bir günah sayılabilir. Ancak kişiyi dinden çıkarmaz, kâfir yapmaz.