İslami olmayan mahkemeleri kabul etmek şirk mi?

Soru Detayı

- İslami olmayan mahkemeye ihtilaf durumunda başvurulacağına dair şartı olan sözleşmeleri kabul etmek şirk mi?
- Bazı internet sitelerin kulanım şartları var ve bu şartlar arasında şöyle bir şart/madde var; “Avrupa’da yaşıyor iseniz, anlaşmazlık durumunda bulunduğunuz ülkedeki mahkemeler yetkilidir.” diye bir madde var.
- Bazıları bu şartı kabul etmek/onaylamak şirktir, çünkü beşeri yasaları/mahkemeleri onaylamaktır/yetki kabul etmektir diyor.
- Bazıları da küfre rıza göstermektir, yani onların şirk koşmasına (şeriat olmayan mahkemelere başvurmasına) rıza göstermektir diyor.
- Bunlar doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Laik ülkelerde vatandaş olarak veya oturma izniyle oturan her şahıs, işi mahkemeye düştüğünde, o ülkenin kanunlarının uygulanmasını kabul etmiş oluyor.

Bahsedilen şart, yalnızca belli konuda ilgili mahkemenin belirlenmesi ile ilgilidir.

Mahkemeden şeriata uygun olmayan bir hüküm çıkarsa bakılır: Eğer hükmün icrasında mecburiyet yoksa veya karşı taraf ile anlaşmak mümkün ise  o hüküm uygulanmaz, şeriatın hükmü uygulanır. Bu mümkün olmuyorsa, zaruri olarak mahkemenin hükmü uygulanır; kabul edilmemek, benimsenmemek şartıyla zarurete dayalı uygulama kişiyi dinden çıkarmaz.