Müslümanın hatası İslamiyet'ten mi kaynaklanıyor?

Soru Detayı

- Müslümanların yaşadığı bugünkü olumsuzluklar İslamiyet'ten mi kaynaklanıyor?
- İslam dünyasına bakınca perişan durumda; fakir, birbiriyle boğuşuyor, diğer zalim ülkeler tarafından istismar edilip sömürülüyorlar...
- Bunun nedeni İslam'ın yetersizliği olmasın; ne dersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunun en kısa ve en net cevabı, “suçun şahsiliği esasını” getiren ve beş ayrı ayette geçen şu mealdeki ifadedir:

“Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenmez.” (Enam 6/164, İsra 17/15, Fatır 35/18, Zümer 39/7,  Necm 53/38)

Bu ayet-i kerimede belirtildiği gibi, toptancı bir bakışla birisinin işlediği bir günah, kabahat ve kusur, İslamiyet'e ve istikametli Müslümanlara verilemez.

Müslüman olduğunu söylediği hâlde, Kur'an-ı Kerim'i ve hadis-i şerifleri bir kenara bırakarak, dinden olmayan birtakım keyfi kurallar ve uygulamalar ortaya koymak, kendi yaşadığı tarzda bir dine inanmak demektir.

Buradaki problemlerin kaynağı ise İslamiyet değil insanın kendi yanlış anlayış ve uygulamalarıdır. Bu ister bilerek isterse bilmeyerek olsun, suç ve kusur insana aittir.

Örneğin, tıp mesleği güzeldir, bu mesleği icra edenlerin hataları, tıp mesleğine verilemez, doktorun hatası olarak görülür ve görülmelidir.

Buna göre, hayatı korumakla görevli bir doktorun, organ kaçakçılığı yapması, onun hatasıdır. Bu hatayı tıp mesleğine uygulamak ve doktorun hatası yüzünden bu mesleğe hatalı demek hem o mesleğe hem de mesleğini doğru yapan bütün doktorlara iftira olur.

Aynen bunun gibi, İslam dini, sadece bu dünya hayatını değil, iki dünyanın da hayatını koruyan, iki dünyada da saadet, huzur ve mutluluğun kaynağı olan hak dindir. Bu dine mensup olanların, buna uygun hareket etmeleri ve rol model olmaları gerekir. Aksini yaptıklarında, hem hatalı davrandığı için hem de başkalarına kötü örnek olduğundan dolayı sorumlu ve günahkar olur. Şu halde hata eden İslam dini değil, o dine mensup olan Müslümandır.

Bu durumda hata eden Müslümanın suçunu, günahını ve hatasını, İslam dininden zannetmek ve İslamı suçlamak hem Allah’a ve onun Elçisine (asm) hem de İslamı doğru yaşayan bütün Müslümanlara iftira olur.

Demek ki, bir Müslüman hata edince, bu hata İslam'ın değildir, o Müslümanın hatasıdır ve sadece onun hatası olarak görülür ve görülmelidir. Akıl da hikmet de insaf da adalet de böyle hükmeder.