Kedi neden dört ayak üstüne düşer?

Soru Detayı

- Hz. Muhammed’in kedinin sırtını sıvazladıktan sonra 4 ayak üstüne düştükleri bilgisi ne kadar doğru?
- İnternette kesin bir şey bulamadım bu bilgi doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki bilgiyi doğrulayan bir kaynağa rastlayamadık.

Bununla beraber, bu bilginin doğru olmaması en doğrusudur. Zira, Hz. Muhammed (asm) Efendimizden önce kedilerin dört ayak üstüne düşmediklerine dair hiçbir delil yoktur.

Kaldı ki, bir mucize olarak bir kedinin böyle bir hareketi öğrenmesi söz konusu olsa bile, bunun bütün kediler için söz konusu olması düşünülemez. Zira, "taşların tesbih etmesi, suyun akması, kurdun konuşması, hurma kütüğünün inlemesi" gibi fertler için söz konusu olan hiçbir bir mucize, o türün bütün fertleri için geçerli olmadığı bilinen bir gerçektir.

Demek ki, bütün kediler bu şekilde yaratılmıştır.