Kadınların satış danışması olması caiz mi?

Soru Detayı

- Üç gün oldu ayakkabıcı erkek patron ve kız eleman ile yanında çalışan oldum. Tesettürüne ve Allah’ın sınırlarına dikkat eden biri olarak benim öyle yerlerde çalışmam uygun mudur?
- Çok konuşmam, müşteriyle iyi geçinmem gerek mal satmak için. Yani mesela sesinin güzelliğini teşhir etmemek için ağzına taş alan kadın ile mal satmak için kibar olan ben, erkeklerle konuşan, tebessüm eden ben.. İçim hiç rahat değil çıkın derseniz çıkacağım?.
- Bir de kişiye göre fiyat belirleniyor. Mesela ayakkabı 50 ise pazarlıkçı birine 100 diyor, bu aldatmak değil mi?
- Haram para istemiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anlattığınız şartlar ve durum içinde orada çalışmak yerine başka bir yerde iş bulur ve geçiminizi sağlarsanız, ayrılmanız gerekir.