Şans kutusu adıyla satış yapmak veya almak caiz mi?

Soru Detayı

- Bir kutunun bedeli 100 lira olsa ama içinden kaç liralık malzeme olduğu belli olmasa ve 70-130 lira arası değişse, bu kutuyu almak ya da satmak caiz midir?
- İçindeki şeyler 100 lira veya yukarı olması garanti olsa hüküm değişir mi?
- Bu durum sanal ortamda olsa ve gerçeğe taşınmasa ve maddi kazanç elde edilmese durum değişir mi?
- Ayrıca, 10 lira verip içinden ne çıkacağı belli olmayan şeyler almak ve sadece oyunda oynamak çıkan şeyi para karşılığı başkasına vermeden ve ticareti yapılmadan sadece kişinin kendisi oynarsa durum değişir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da alım satım yapılırken alınan mal ile ödenecek karşılık belli ve mevcut olacaktır. Alım satım akdi yapıldıktan sonra da karşılıklı teslim gerçekleşecektir.

Alınan ve satılan farklı millet paraları veya kıymetli maden ile para olursa, bu takdirde de alım satım günün paritesine göre ve peşin olacaktır.