Kızlar dindar eş nasıl bulur?

Soru Detayı

- Evlenmek isteyen erkekler genellikle evleneceği kızı kendi arayıp, bulup, isteme faslına geçebiliyor.
- Evlenmek isteyip de aday bekleyen kızlar ne yapsın?
- Evde oturup kısmetimizi mi bekleyeceğiz. Tüm ciddiyetimize rağmen anne baba ilgilenmiyorsa kız nasıl dindar bir eş bulsun?
- Ne yapsak doğru olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda, çevrenizden samimi gördüğünüz insanlara evlenme isteğinizi ifade edebilir ve onlardan destek alabilirsiniz.

Evvela ve her şartta, Allah’ın hudutlarına yaklaşmadan, sırat-ı müstakimde kalarak, Cenab-ı Hak’tan hayırlı bir eş talep etmek en birinci ve olmazsa olmaz vazifenizdir.

Saniyen, unutmayın ki bu işler kısmet işidir. Burada kısmet, işin arkasında bizim bilemeyeceğimiz “Allah’ın bir hikmeti” olduğuna delalet etmektedir. Onun için tevekkül ve sabır şarttır.

Salisen, sebeplere sarılabilirsiniz ve dahi sarılmalısınız da şöyle ki;

  • Çevrenizde, tanıdığınız, bildiğiniz, beğendiğiniz, mümkün olduğunca manen ve maddeten denginiz olan mümin erkek eş adayları olduğunda, bunlar hakkında aile büyükleriniz, güvendiğiniz dostlarınızla “Acaba olur mu? Düşünülebilir mi?” tarzında istişare etmenizde bir beis yoktur. Ola ki büyükleriniz, dostlarınız o kişinin size muvafık olmayacak bazı hallerini, huylarını bilirler ve sizi yola çıkmadan ihtar ederler.
  • Evlenme niyetinizi ailenize açmalısınız ki, belki ana-babanız sizin fıtratınızı en iyi bilmelerinden sebep, size en uygun adayı onlar bulacaklardır. Günümüzde “görücü usulü” denilen ve bazı kötü niyetli çevreler tarafından eleştirilen bu tarz evliliklerin çoğu ömür boyu sürerken, özellikle aile fertlerinin rızasına muhalif olarak yapılan birçok evlilik hüsranla ve boşanmayla sonuçlanmaktadır.
  • Sizi en çok seven ve size en çok değer veren ve sizi en iyi tanıyan şüphesiz ki ailenizdir. Gerek evliliğinizin zamanlaması, gerek onların olası muhalefetlerine rağmen adaydaki ısrarınız konusunda tekrar tekrar düşünmelisiniz. Çünkü onların, annenizin, babanızın, ninelerinizin, dedelerinizin, abi ve ablalarınızın ve diğer bütün yakın akrabalarınızın sizin iyiliğinizden başka bir şey istemedikleri malumdur. Şayet sizin ısrar ettiğiniz bir şeye karşı çıkıyorlarsa sizin göremediğiniz bir hikmeti vardır diye düşünmeniz ve onu anlamaya çalışmanız elzemdir.

Evlilik akdi belki sizin ve hepimizin “Allah’a imandan” sonra özgür irademizle aldığımız en mühim karardır.

Ana-babamızı, kardeşlerimizi, teyze, amca, dayı ve halalarımızı, kısaca aile fertlerimizin hiçbirini biz seçmiyoruz, ama ömrümüzün veya ömürlerinin sonuna kadar onlarla beraber kalabiliyorken, bizzat seçtiğimiz ve bize en yakın olacak eşimizi, belki çocuklarımızın annesi veya babasını, bir müddet sonra bir celsede boşayacak, hatta bir kaşık suda boğacak duruma gelmek ve muhtemelen ortada kalacak çocukları fevkalade müşkül bir ortama sokmak akıl karı mıdır? Bu işlerde şeytanın parmağı yoktur da nerede vardır? Onun için;

“Evet, evlenelim! Aile kuralım! Allah bahşederse çocuk sahibi de olalım! İnşallah!”

Amma! Lütfen alelacele, bizimle mühim konularda anlaşmazlığı olan, farklı sosyal çevre ve dünyalardan olan ve hele ki aile fertlerimizin zinhar onayından geçmemiş kişilerde, sırf gönlümüz kaydı veya 'bir an evvel evlenmek istiyorum' diye ısrarcı olmayalım, sakın nefsimize yenilmeyelim, şeytana da alet olmayalım.

Evlilik Allah’ın emri ve fıtratımız gereği olması hasebiyle, halis niyetle edilen dua, peşinden gösterilecek sabır ve tevekkül sonucu, muhakkak Rabbü’l-Âlemîn size en münasip ve hayırlı adayı karşınıza öyle veya böyle çıkaracaktır...