Kadını doğal olarak özel kılan nedir?

Soru Detayı

- Bu mesajda herhangi bir yanlış soru veya incitici bir soru varsa özür dilerim. Kimseye zarar vermek, alay etmek veya incitmek niyetinde değilim. Sadece Allah'ın kusursuz yaratışının sırlarını merak ediyorum...
- Allah neden kadınları kocası tarafından "sevilmeyi", kocasını sevmekten daha çok olacak şekilde yaratmıştır?
- İslam'da koca koruyucudur ve Allah'ın bu sorumluluğu psikolojik yapıları ve genel yetenekleri için de verdiğine inanıyorum.
1) Kadınlar, Allah tarafından önce sevgi, ilgi ve korunma elde etmek ve sevgiyi kocasına zevkli bir şekilde geri vermek üzere yaratılmışlardır. Peki, bu durumda kadını doğal olarak özel kılan nedir?
2) Bir kadının fıtratında "önce sevilmek sonra sevmek" olması kötü bir şey midir? Bazı toplumlar sevilmenin ve bunu beklemenin iyi bir şey olmadığını söylüyor.
3) Kadınlar, erkekler gibi fazla sorumlulukları olmamasına rağmen saygıyı hak etsinler diye erkeklerden daha mı özel kılınmıştır?
4) Sevilmek sevmek kadar nasıl önemli olabilir?
5) Sevgi veren de sevgiye karşılık veren de aynı değerde midir?
6) İslam, sevgiye karşılık vermekten çok sevgiyi verene daha çok mu tercih eder?
7) Seçici ve kocasından yüksek taleplerde bulunan bir kadının özelliği nedir? Bu kocasını sevdiği ve onun en iyisi olmasını istediği için mi?
8) Bu özellik bir kadını harika yapar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Kadını doğal olarak özel kılan, kadın olmasıdır. Erkeği özel kılan da erkek olmasıdır.

Cevap 2:

“Bir kadının fıtratında önce sevilmek sonra sevmek" olduğu sizin iddianız, böyle bir ilmî tespit yoktur.

Cevap 3-8:

Bu sorulardaki tespitler isabetli değildir.

Kadın ve erkek insan olma ve insanlık değeri bakımından eşittir.

Üstünlük ise ilim, irfan, ibadet, eser, hizmet durumlarına bağlıdır.

Ayrıca kadının ve erkeğin, biyolojik ve psikolojik özelliklerine bağlı olarak, ailede ve toplumda kendilerine verilmiş roller ve hizmetler vardır...