Kadın ve erkeklerin, dini meseleleri görüşmek üzere bir araya gelip istişare etmesi caiz midir?

Soru Detayı

- Günümüzde bazı İslami toplulukların gerek sohbet, gerekse de dini meseleleri mütalaa adına kadın erkek bir araya gelerek istişareler yaptıklarına şahit olmaktayız. Böyle bir duruma dinimizde cevaz var mıdır, varsa sınırları nelerdir?
- Namahrem insanların bir araya gelip yanlarında eşleri olmadan dini meseleleri aynı oda içerisinde istişare etmeleri caiz midir?
- Bir kadın, eşinin rızası olmadan böyle bir toplantıya katılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İslam’da bir erkek ile bir kadının kapalı bir alanda tek başına (halvet) kalmaları caiz değildir. Bu prensipten de anlaşılıyor ki, halvet olmadığı zaman bir arada bulunabilirler.

- Kadınların erkeklerle beraber kurumsal bir istişare heyetinde yer almaları, takvaya uygun olmamakla beraber ruhsat tarafı vardır. Bilhassa, eğer söz konusu dini meselelerin açıklığa kavuşması bu gibi istişarelere bağlı ise, bu ruhsat daha da geçerli olabilir.

- İkiden çok erkek ve kadının bir arada bulunma zorunluluğu olduğu zaman, dikkat edilmesi gereken şey, namahremlerin haram yerlerine bakılmaması ve yüzüne bakarken de şehvetle bakılmamasıdır. Bilhassa, eğer bu gibi toplantılarda yapılan görüşmelerden ötürü bir fitne çıkma ihtimali varsa, bu kesinlikle haram olur.