Bir kadın iki erkek olursa halvet olur mu?

Soru Detayı

- Hanefiye göre tek erkek birden fazla kadın varsa halvet olmuyor. Peki bir kadın iki erkek olursa halvet olur mu?
- Benim bildiğim başbaşa kalınmadığı sürece halvet olmayacağıdır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu durumda halvet hâli oluşmaz.

Evli olmayan ve aralarında devamlı bir evlenme engeli de bulunmayan bir erkekle bir kadının, başkalarının giriş ve görüşüne açık olmayan kapalı bir mekânda baş başa kalmasına halvet denir ve İslâmiyet’te yasaklanmıştır.

Bu yasaklamayı, İslamiyet’in ırz, namus ve şerefin korunmasına büyük önem atfetmiş ve bunun için bir dizi tedbir almış olmasıyla açıklamak gerekir.

Hz. Peygamber (asm) bir erkekle, dinen evlenilmesi meşru (namahrem) olan bir kadının arada nikâh bulunmaksızın baş başa kalmasını yasaklamıştır. (bk. Buhari, Nikah, 111, 112; Müslim, Hac, 424; Selam, 19)