Kadın erkek tarafından yaralanırsa kısas isteyebilir mi?

Soru Detayı

- Bir erkek kadını yaralarsa kadın kısas isteyebilir mi?
- Bildiğime göre tüm diyetin 1/3'ünü geçmediği zamanlarda kadın ve erkeğin diyeti eşit, bundan sonra kadının diyeti yarım oluyor.
- Peki, kadın bir erkek tarafından yaralanma durumunda diyet değil de kısas isteyebilir mi?
- Mesela erkek tarafından burnu kesilen ya da gözü oyulan ya da ayağı kesilen kadın, erkeğe de aynı şeylerin yapılmasını isteyebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kocanın karısına karşı işlediği, kısas isteme hakkı doğuran nitelikteki yaralama ve organ iptali gibi cinayetleri sebebiyle, mağdur karının kısas uygulanmasını isteme hakkı vardır.

Kısasın uygulanmasına mahkeme karar verir ve sınır tecavüzleri olmaması için, devletin yetkili uzmanı tarafından icra edilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 500+