Kadın kocasını öldürürse kısas olur mu?

Soru Detayı

1) Bildiğime göre, erkekler karılarını öldürürse kısas gerçekleşmezmiş. Bu doğru mudur? Öyleyse, kadın kocasını öldürürse ona kısas olur mu?
2) Kocalar karılarını öldürürse hiç ceza uygulanmıyor mu? Yoksa sadece kısas uygulanmıyor, (diyet gibi) başka cezalar uygulanabiliyor mu?
3) Son olarak, "Kadının diyeti, nefse kıymak (yani öldürmek) veya uzvu telef etmek noktasında erkeğin diyetinin yarısıdır." Kadının canı erkeğinkiyle eş değerde değil mi? Zaten kadının mirasının ve şahitliğinin de yarım olduğunu söyleyip kadının erkeğin insan olarak hep yarım hakları olacağını duydum ve gerçekten üzüldüm. Dinimiz gerçekten kadının erkeğin yarısı kadar değerli olduğunu mu düşünüyor? Bu adaletsizlik olmaz mı, hikmeti nedir? Bunlar kafamı karıştıran sorular.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadın kocasını kasten öldürürse veya koca karısını kasten öldürürse her ikisinin yakınları kısas istedikleri ve diyete razı olmadıkları takdirde kısas uygulanır. Cumhurun içtihadı böyledir.

Farklı içtihatlar da vardır; ancak her hâlükârda katil cezasız kalmaz. Şartları gerçekleşmediği için kısasın uygulanamaması durumunda devlet caydırıcı cezalar verir.

Mirasta ve diyette kadının erkeğe göre yarı diyet ve miras almasının, kadının değersizliği ve erkeğin değerli olması ile alakası yoktur. Erkeğin, kadına göre daha fazla mali yükümlülükleri olduğu için böylece adil bir denge kurulmuştur.

Mesela, kadının yakınlarından biri kasten adam öldürdüğü ve diyete hükmedildiği takdirde diyeti erkek akraba öder, kadınların diyet ödeme yükümlülükleri yoktur. Daha başka birçok konuda mali yükümlülükten kadın muaftır.