Kadın boşandıktan ne kadar zaman sonra tekrar evlenebilir? İddet dönemi / süresi ne kadardır?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İddet, cinsi münâsebetten kalacak eserin ortadan kalkması için beklenmesi gereken zamandır.

İddet iki kısımdır:

1. Hayatta olan bir kimsenin, karısını boşaması veya herhangi bir sebepten nikâhı feshetmesinden ötürü, kadının beklemesi gereken zamandır. Bu müddet zarfında kadın evlenemez. Rahmi boş da olsa, yani gebe olmasa da bu müddeti beklemek mecburiyetindedir.

Boşanan veya nikâhı fesh edilen kadın hamile ise, doğum yapmakla iddeti biter. Zaman kısa olsun, uzun olsun arasında fark yoktur.

Hamile olmazsa âdet sahibi, yani âdet görüyorsa, iddeti üç kur'dur. Yine Hanefî mezhebine göre üç defa âdet görecektir. Şafiî mezhebine göre ise üç defa temizlik görecektir. Âdet sahibi değilse, yani âdetten düşmüş veya küçük ise, iddeti üç aydır.

2. Kocasının vefatından dolayı kadının beklemesi gereken zamandır. Bu durumda kadın hâmile olursa, doğum yapmakla iddeti sona ermiş bulunur. Hamile olmazsa, iddeti dört ay on gündûr.

(bk. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/143)