Başı açıkken çekilen fotoğraflardan dolayı günahkâr olur muyuz?

Soru Detayı
Kapalı bir bayan, açık fotoğraf çektirse kendinden habersiz bu fotoğraf insanlara gösterilse...o fotoğrafa bakan erkeklerden dolayı sanki başı açık geziyormuş gibi günah mı kazanır ve bakan erkek nisbetince günah mı kazanır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tesettüre girdikten sonra, hayatında çok ciddî değişiklikler yapma heyecanı içinde olan hanımlar, önceki serbest hayatında geçirmiş oldukları birtakım hata ve yanlışlıklarını telâfi yollarını aramaktadırlar.

Daha önce giymiş olduğu elbiselerden, evinde kullandığı eşyalara, dostluk kurduğu kişilerden okuduğu dergi, kitap ve gazetelere varıncaya kadar hayatında pekçok değişikliklere girmektedir. Bu değişiklikler “öncekilerin” ne yapılacağı hususunu gündeme getiriyor.

İşte bunlardan biri de açıkken çekilen resimler, fotoğraflardır. Bu yanlışlığın telâfisi hem kolay, hem de zordur. Kolay olan, kendi elinizde ve evinizde olan resimler. Bunları kendi yakınlarınızın dışındaki erkeklere göstermemeli. Yakınlar derken mahrem olan erkekleri kastediyoruz. Bu resimlerden bir kısmı da akraba ve tanıdıkların albümünde yer almaktadır. Şayet mümkünse bunların iadesini istemeli, almaya çalışmalı, yahut nâmahremlere göstermemesi için ricada bulunmalıdır.

(bk. Mehmed PAKSU, Aileye Özel Fetvalar)