Kabe’ye yönelmek, tavaf etmek Kabe’yi putlaştırma olmaz mı?

Soru Detayı

- İslam dininde putlaştırma yasak ve günah. Madem öyle ise neden bütün Müslümanlar Kabe’nin etrafında dönüyor ve ona dokunmak istiyor?
- Bu durum Kabe’yi putlaştırma olmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Putlaştırmak demek, tapmak demektir.

Aklı başında hiçbir Müslüman Kâbe’ye tapmaz.

Namaz kılan kimse secdeye varmakla seccadeye değil, Allah’a taptığı gibi, Kâbe’yi tavaf eden kimse de bu tavafla Kâbe’ye değil, Allah’a tapar.

- Gözle görünmeyen Allah, hakiki Mabud olarak, yeryüzünün ilk mabedi olan Kâbe’yi inşa ettirmiş ve insanların kulluklarını onu tavaf etmelerini emretmiştir.

Bu konu çok açık olduğu için fazla izaha gerek yoktur. Bu konuda tereddüdü olan, putperestliğin ne olduğunu araştırıp öğrendikten sonra, Kâbe’nin onunla bir ilişkisinin olmadığını görecektir.