İşveren, maaşına zam yapma sözü vererek işçisini başka bir yere çalışmaya gönderiyor. Sonra bu zammı yemek fişi karşılığında alabileceğini, bunun yemek parası olduğunu bildiriyor. İşçi yemek yemediği halde, fiş temin ederek parayı işverenden alabilir mi?

Soru Detayı

- Arkadaşım X şehrinde bir şirkette çalışıyordu, Firma yetkilileri Y şehrine göndermek istediler. Fakat arkadaşım maaşına ancak 600 TL zam yapılması karşılığında Y şehrine gideceğini söyledi. Şirket yetkilisi bunu kabul etti. Arkadaşım Y şehrine çalışmak üzere geldiğinde şirket yetkilisi yapacakları zammın (her gün 30 TL) YEMEK FİŞİ KARŞILIĞINDA olacağını söyleyince, arkadaşım lokantalardan 30 TL.lik yemek yemediği halde fiş alma olayına girişti.

- Şirket yetkilisinin yaptığı anlaşmadan cayması onun fiş almasını mübah kılar mı?

- Lokantacılarla aralarındaki fiş münasebetini nasıl değerlendirirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kişinin günah işlemesi, karşı tarafın da günah işlemesine mazeret olamaz. Şirket yetkilileri günah işlemiş ise, çalışan kimse de günah işleyemez.

Şirket yetkililerinin kendisini aldattığını düşünen kimse, buna karşı çarelere başvurur, gerekirse hukuki yolla hakkını arar, fakat yanlış beyanlarda bulunarak sahte evraklarla menfaat elde etmeye kalkışmaz.

Sahte evrak ve fişle iş yürütmek, hem bunları alan hem de veren için günahtır.