Okumak için başını açmak, zaruretin haramı helal kılar kısmına girer mi?

Tarih: 12.07.2006 - 00:00 | Güncelleme:

Soru Detayı
Ben bir öğretmen lisesi öğrencisiyim. Okulda başımı açıyorum. İstemeyerek de olsa, cahil kalmak yerine başımı açtığım için günah kazandığımı düşünüyordum. Ta ki "Zaruret anında haramlar helal kılınır." fetvasını duyana kadar. Diyanet kitaplarında yazdığını söylediler. Bu fetva doğru mu; doğruysa benim baş örtü konusu helal mi sayılır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Başı örtmek Allah'ın emridir. Okumak için başını açan bir kadın, bunun haram olduğunu bilerek yaparsa günahkâr olmakla beraber dinden çıkmaz. Ancak okumanın zururete girdiğini söylemek doğru değildir.

Mazeretin dereceleri ve çeşitleri vardır. Okuyan bir kardeşimizin okuldan atılmamak için başını açarak okuması ile, sırf güzel görünmek ve zevk almak için başını açanın sorumluluğu elbette bir değildir. Ancak, başı açmak zururettir ve günahı yoktur, denilmez.

Başı açmanın mazeret olması için zaruret olmalıdır. Yani başını açmadığı takdirde hayatını devam ettirememe durumu olması gerekir. Örneğin, başkasının malını habersiz yemek haramdır. Ancak kişi aç kalır ve yemediği takdirde ölümle baş başa kalacaksa, bu durumda o haram malı yemesi helal olur. Sonra mal sahibi ile helalleşir.

Başörtüsü de bunun gibidir. Hayati bir tehlike varsa başını açabilir, yoksa açamaz. Başını açıp da okumayı düşünen kimse, bunun haram olduğunu bilmeli ve tövbe istiğfarda bulunmalıdır.

İlave bilgi için tıklayınız: 

- ZARURET

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun