İsrailoğulları uzun ömürlü müydü?

Soru Detayı

- İsrailoğullarının ömürlerinin ortalamasına dair bir bilgi sahih hadislerde geçer mi? Uzun ömürlü oldukları doğru mu?
- Çünkü eski mısır zamanında bile insanlar şu anki kadarmış ömürleri...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda şöyle bir hadis vardır:

“Hz. Peygamber (asm) Efendimize daha önceki ümmetlerin ömürleri gösterildi. O da sanki kendi ümmetinin ömrünü kısa gördü ve (ümmetinin) onların o uzun zamanda yaptıkları amellerin derecesine ulaşamayacağını düşünüp (üzüldü). Bunun üzerine Kadir suresi nazil oldu." (bk. Malik, Muvatta, 3/462)

Bu hadis rivayeti maktu’ olup zayıf sayılabilir.